Od 29 czerwca do 3 lipca w stolicy Serbii, Belgradzie, odbyło się spotkanie trzech drużyn zunifikowanej piłki siatkowej, OS Serbia, OS Germany, OS Poland. Celem tego wydarzenia było zdobycie doświadczeń, które pomogą nadać kierunek rozwoju dyscyplinie oraz promocja Olimpiad Specjalnych. Cała impreza odbyła się w trakcie rozgrywania 24th World Schools Championship Volleyball.

Drużyny zagrały ze sobą po meczu i rewanżu. Wyniki były sprawą drugorzędną, gdyż poziom sportowy poszczególnych ekip był dość rozbieżny. Ważniejsze było aby zastanowić się nad przepisami oraz rozpropagować dyscyplinę i ruch Olimpiad Specjalnych. W czasie pobytu odbyły się również spotkania seminaryjne z trenerami i partnerami. Punktem kulminacyjnym imprezy był mecz pokazowy  zunifikowanych drużyn Polska-Serbia-Niemcy, które  zagrały go podczas finału 24 Mistrzostw Świata w Siatkówce Szkolnej. OS Polska miały w składzie 4 przedstawicieli. Po jednej stronie siatki znaleźli się: Małgorzata Wiktorowicz i Rafał Skoczylas, a po drugiej Piotr Bociek i Marcin Szczepańczyk.

Po meczu pokazowym była okazja do pamiątkowych zdjęć z ambasadorem Olimpiad Specjalnych w Serbii, Nikolą Grbićem.

Podczas czterodniowego pobytu była okazja do zwiedzania Belgradu, trenowania, oraz wspólnego oglądania meczu reprezentacji Polski w ćwierćfinale ME wraz z przedstawicielami z Niemiec oraz Serbii. Podczas wyjazdu OS Poland reprezentował Klub Olimpiad Specjalnych z OR Łódzkie GIGANCI OPOCZNO, w składzie: Małgorzata Wiktorowicz, Daniel Wierzbicki, Łukasz Feliński, Karol Bielas, Piotr Bociek i pięciu partnerów: Anna Walaszczyk, Łukasz Krajewski, Rafał Skoczylas, Jakub Skoczylas, Marcin Szczepańczyk. Trenerami siatkarzy podczas turnieju europejskiego byli Radek Łypczak, Tomasz Jasion oraz Piotr Iszczek.

Turniej oraz pobyt w Serbii pozostanie na długo w naszej pamięci. Pokazaliśmy dobrą grę oraz nieprzeciętne umiejętności, ale przede wszystkim wzajemną integrację i współpracę. Wszyscy bardzo się zżyliśmy i udowodniliśmy, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym na równym poziomie. Dzięki pobytowi wiele się nauczyliśmy, dalej będziemy trenować i dążyć do podwyższania swych umiejętności. Sam fakt reprezentowania naszego kraju wzbudził w nas ogromne emocje, a zwycięstwa dały wiele motywacji do dalszej, ciężkiej pracy. – skwitowali na koniec nasi reprezentanci.

20160629_181747.jpg  20160630_152011.jpg  20160630_161204.jpg