W dniach 28-30 sierpnia 2019 r. nasi uczestnicy wraz z opiekunami i rodzicami udali się na wycieczkę do Torunia. W tym pięknym i urokliwym mieście czekało nas wiele atrakcji. Zobaczyliśmy m.in.: Ratusz Staromiejski reprezentujący styl architektury gotyckiej z XIV w., Kościół pw. św. Janów, Kościół pw. Wniebowstąpienia NMP, Kamienicę pod Gwiazdą, Pałac Dębskich, Łuk Cezara czy Krzywą Wieżę – średniowieczną basztę obronną. Spacerując po mieście widzieliśmy stare mury obronne wraz z bramami: Mostową, Żeglarską i Klasztorną. Jednym z punktów zwiedzania był spacer ulicą przy której mieści się dom Mikołaja Kopernika. Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum Piernika. W tym „zaczarowanym” miejscu przenieliliśmy się do szesnastowiecznej piekarni. Wszyscy mogli wziąć aktywny udział w pokazie pomagając wyrobić ciasto piernikowe. Po przygotowaniu ciasta, kształtowaliśmy własne pierniki wykorzystując do tego stare oryginalne formy, a wszystko to pod czujnym okiem słynnego mistrza piernikarstwa. Podsumowaniem wizyty w Toruniu był seans w planetarium. Pokaz „Osiem Planet” przedstawiał najważniejsze informacje o planetach układu Słonecznego.

             Drugim punktem wycieczki była wizyta w Ciechocinku, gdzie udaliśmy się do Parku Zdrojowego, w którym zobaczyliśmy powstałą w 1909 roku, nietypową dla Ciechocinka, Muszlę Koncertową. Nieco dalej podziwialiśmy fontannę „Jaś i Małgosia” umiejscowioną w jednej z alejek Parku Zdrojowego obsadzonej lipami krymskimi. Naszym ostatnim punktem zwiedzania, były tężnie, które są największą i zarazem unikatową konstrukcją drewnianą w Europie służącą do odparowywania wody z solanki.

            Wycieczka ta pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia, które pozostaną w nas bardzo długo, a sentyment do pięknego Torunia zostanie na zawsze.

BIP WTZ Gmina Żarnów